envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











 

W ostatnich latach obserwujemy dość szybki rozwój tzw. mikrokogeneracji. Jest on w dużej mierze warunkowany koniecznością ograniczenia emisji CO2, a także polityką państw europejskich. Rośnie liczba takich instalacji oraz grupa firm mających w ofercie urządzenia do mikrokogeneracji.


Mikrokogenereacja może być stosowana we wszystkich obiektach, w których występuje jednoczesne zapotrzebowanie na energię elektryczną i energię cieplną. Największe korzyści z jej stosowania uzyskuje się w tych obiektach, w których zapotrzebowanie na te dwa typy energii jest mało zmienne bądź stałe. Dlatego też najczęstszymi użytkownikami układów skojarzonych są zarówno odbiorcy indywidualni (osiedla), zakłady przemysłowe z ciągłym zapotrzebowaniem na ciepło technologiczne i energię elektryczną, jak również szpitale, centra sportowe, hotele i obiekty użyteczności publicznej. W układach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorców energii mikrokogeneracja może wykorzystywać także lokalne zasoby paliw, w tym biopaliw i energii ze źródeł odnawialnych, a nawet odpady komunalne.

O błyskawicznym rozwoju tej technologii niech świadczy fakt, że jeszcze kilka lat temu urządzenia do mikrokogeneracji uzyskiwały tylko 10% energii elektrycznej w stosunku do całkowitej mocy cieplnej. Obecnie stosunek ten wynosi nawet 30%. Urządzenia do mikrokogeneracji mają już w swojej ofercie na rynku europejskim (lub są one w trakcie wdrożenia), takie firmy jak: Remeha, De Dietrich, Baxi, Viessmann, Vaillant, Bosch, Ariston, Synertec, British Gas czy MT.

Serce układu

Układy kogeneracyjne składają się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich:

  • generator ciepła,
  • generator prądu,
  • element napędowy – silnik,
  • elektroniczny system sterowania i regulacji,
  • system automatycznej synchronizacji z siecią elektryczną.


Sercem układów kogeneracyjnych jest silnik. Małe układy kogeneracji mogą być wyposażone w spalinowe silniki tłokowe, silniki cieplne Stirlinga oraz mikroturbiny. Generatory ciepła w tych urządzeniach zależą od rodzaju zastosowanego silnika (układu napędowego). Składają się z zespołu wymienników ciepła i generatora. Wymienniki odbierają ciepło zarówno z czynnika roboczego, np. spalin, jak i z układu chłodzenia. Czasami niezbędne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła (generatora ciepła) w przypadku braku zapotrzebowania na energię elektryczną.

Trzecim ważnym elementem systemu kogeneracji jest generator energii elektrycznej. W tym przypadku również rodzaj zastosowanego generatora (prądnicy) zależny jest od przyjętego rozwiązania układu napędowego, czyli silnika. Inne rodzaje generatorów wykorzystuje się bowiem przy zastosowaniu szybkoobrotowych silników spalinowych, inne w przypadku mikroturbin, a jeszcze inne, gdy układ jest wyposażony w wolnoobrotowy silnik cieplny Stirlinga.

Schemat układu mikroCHP z silnikiem spalinowym. Źródło: www.epa.gov

Marek Krupka

O różnych silnikach - różnych sprawnościach układów, ogniwach paliwowych i zaletach kojarzenia do przeczytania w Numerze Specjalnym Polskiego Instalatora 3/2014

 

 


 

pi