envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











fervor1Środowisko naturalne jest pełne energii. Bez względu na porę roku oraz warunki atmosferyczne, powietrze i grunt stanowią niekończące się źródło energii. Jeśli dodamy do tego możliwość wykorzystania energii słonecznej, otrzymamy źródło ciepła/chłodu i prądu o najwyższej efektywności.

Pompy ciepła typu powietrze-woda pozwalają na wykorzystanie darmowej energii znajdującej się w powietrzu do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przygotowania ciepłej wody. Hybrydowe pompy ciepła ecoGEO, produkowane przez firmę Ecogorest, mogą działać jako jednostki powietrze-woda lub – w połączeniu ze szczytowym (niewielkim) wymiennikiem gruntowym – jako hybrydowe urządzenia powietrze-ziemia- -woda. Obieg pierwotny tych pomp jest podłączony do jednostki powietrznej i szczytowego wymiennika gruntowego przez dwa zawory 3-drogowe, które pozwalają pracować:

  • tylko z jednostką powietrzną,
  • tylko z wymiennikiem gruntowym,
  • z kombinacją obu systemów.

Ciepło może być zatem pobierane z powietrza, ziemi lub obu tych źródeł jednocześnie. Pompa ciepła ecoGEO automatycznie wybiera najbardziej efektywne źródło ciepła, co zapewnia najwyższą, średnioroczną efektywność instalacji pracującej w takim systemie.

Najwyższa efektywność energetyczna

fervor2
2. Schemat instalacji: pompa ciepła ecoGEO z instalacją fotowoltaiczną MFS

Typowy szacowany współczynnik efektywności SCOP powietrznych pomp ciepła wynosi 3, co oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej zużytej do napędu urządzenia uzyskujemy 3 kWh użytecznego ciepła. Dla gruntowych pomp ciepła współczynnik ten wynosi 4. W przypadku hybrydowych pomp powietrze-ziemia-woda możemy uzyskać SCOP na poziomie 4,5-4,9. Na współczynnik efektywności mają wpływ różne czynniki. Najważniejszym z nich jest różnica temperatury między dolnym źródłem ciepła (powietrze, grunt), a instalacją grzewczą. Im jest ona mniejsza, tym współczynnik efektywności jest wyższy. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest niskotemperaturowa instalacja odbiorcza w budynku, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejniki niskotemperaturowe. W przypadku połączenia za pomocą hybrydowej pompy ciepła ecoGEO dwóch źródeł ciepła (powietrze z gruntem) mamy możliwość wyboru w każdym momencie źródła ciepła o wyższej temperaturze, czyli utrzymujemy jego temperaturę na możliwie wysokim poziomie, a więc mamy wpływ na różnicę temperatury, o której wspomniano powyżej. Dodatkowym plusem zastosowania ecoGEO jest praca bez bufora wody grzewczej. Jest to urządzenie inwerterowe, a więc moc grzania i chłodzenia jest w nim płynnie dopasowywana do aktualnego zapotrzebowania. Bardzo szeroki zakres modulacji mocy od 25-100% pozwala użytkownikom zaoszczędzić nawet do 30% kosztów energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi pompami ciepła on-off.

Współpraca z fotowoltaiką

Jeśli dodatkowo prąd do zasilania pompy wy- produkujemy z instalacji fotowoltaicznej (PV), to koszt przygotowania ciepła, chłodu i ciepłej wody może zostać zbilansowany w skali roku „na zero”. Pompy ciepła ecoGEO i systemy fotowoltaiczne proponowane przez markę Fervor Home Comfort pozwalają pracować instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio na auto-konsumpcję, a dopiero ewentualną nadwyżkę produkcji energii elektrycznej oddać do sieci.

Pamiętajmy, że wyboru sposobu ogrzewania i chłodzenia dokonuje się z reguły raz na 20-30 lat, dlatego warto rozważyć rozwiązanie przyszłościowe w postaci hybrydowej pompy ciepła ecoGEO z płynnie modulowaną mocą grzewczą i chłodniczą.

Celem marki Fervor jest zaproponowanie urządzeń dla każdego klienta: od indywidualnego, przez komercyjnego, aż po samorządy. Oferta obejmuje najbardziej efektywne urządzenia, począwszy od pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody, po pompy ciepła do najbardziej efektywnej współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi.

Autor: Rafał Przybyłowicz

Artykuł sponsorowany

fervor logo

www.fervor.eu
tel. 605 201 577

 

 

 

 

 

 

 


 

pi