envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











vaillantMonoblokowe pompy ciepła typu powietrze-woda aroTHERM charakteryzują się łatwym i szybkim montażem oraz efektywną współpracą z dodatkowymi źródłami ciepła w układzie hybrydowym. Pompy aroTHERM uzyskały prestiżowy znak jakości EHPA-Q.

Montaż pomp ciepła aroTHERM jest bardzo łatwy i sprowadza się do posadowienia jednostki zewnętrznej na fundamencie w pobliżu ściany budynku i połączenia urządzenia z instalacją wewnętrzną. Cały układ ziębniczy pompy ciepła jest już zintegrowany z urządzeniem i podczas montażu nie dokonuje się w nim jakiejkolwiek ingerencji.

Swobodna integracja z instalacją

Zaletą pomp ciepła aroTHERM jest również szeroka oferta akcesoriów, która pozwala wybrać rozwiązanie zapewniające najlepszą pracę całego systemu grzewczego. Przykładowo, jeśli chcemy zastosować w obiegu pompy ciepła płyn niezamarzający, wówczas do dyspozycji mamy moduł VWZ MWT 150, wyposażony w wymiennik ciepła o dużej powierzchni i energooszczędną pompę obiegową.
Innym przydatnym uzupełnieniem jest zbiornik buforowy VWZ MPS 40. Bardzo często pompy ciepła zasilają modernizowaną instalację wyposażoną w grzejniki lub też składającą się z dwóch obiegów grzewczych. W celu optymalizacji czasu pracy sprężarki, stosuje się wtedy wiszący zbiornik buforowy VWZ MPS 40, który zapewni odpowiedni przepływ czynnika w instalacji oraz wydłuży czas pracy sprężarki. Zbiornik ten jest przydatny również wtedy, gdy łączy się pompę ciepła z istniejącym kotłem i zależy nam, by kocioł pracował tylko wówczas, gdy jest to niezbędne. W pewnych okresach sezonu grzewczego, szczególnie przy współpracy pompy ciepła i kotła z modernizowaną instalacją grzejnikową, dąży się do tego, by kocioł odgrywał jedynie rolę urządzenia, które będzie minimalnie podnosiło temperaturę wody w instalacji. W pierwszej kolejności woda wracająca z systemu powinna być podgrzewana przez pompę ciepła, a dopiero później przez kocioł, i to w jak najmniejszym stopniu. Taki efekt można osiągnąć również dzięki zastosowaniu zbiornika buforowego VWZ MPS 40. Układ króćców zbiornika zaprojektowano tak, by to właśnie pompa ciepła w maksymalnym stopniu zasilała instalację, a kocioł wspomagał ją tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, zasilając górną część zbiornika buforowego.

Efektywna praca systemu

W układach hybrydowych, składających się z istniejącego kotła zasilanego gazem ziemnym, płynnym czy olejem opałowym oraz pompy ciepła, istotne jest takie zarządzanie pracą poszczególnych urządzeń, by koszty eksploatacji były jak najniższe. Z tego założenia wyszli twórcy systemu sterowania pomp ciepła aroTHERM. Nadrzędnym elementem układu jest nowoczesny sterownik pogodowy calor- MATIC 470, który – dzięki zaimplementowanej funkcji trivia – w sposób ciągły analizuje parametry instalacji i w danej chwili uruchamia to źródło ciepła, które zapewni najniższe koszty eksploatacji. W tym celu do menu sterownika wprowadza się jedynie ceny nośników energii wykorzystywanych w instalacji. System automatycznie określa, które źródło ciepła powinno w danej chwili pracować.
Sterownik calorMATIC 470 został tak zaprojektowany, aby przy wykorzystaniu jednego panelu sterującego możliwe było zarządzanie pracą kilku źródeł ciepła, dwóch obiegów grzewczych i nie tylko. Maksymalne możliwości sterownika to obsługa pracy pompy ciepła, kotła gazowego lub olejowego, dwóch obiegów grzewczych, systemu solarnego oraz układu przygotowania c.w.u., a także pompy cyrkulacyjnej i… systemu wentylacji z odzyskiem ciepła recoVAIR.

 

vaillant-logo-cmyk-300dpi-368787

Vaillant Saunier Duval Sp. z o.o.
al. Krakowska 106, 02-256 Warszawa
tel. 22 323 01 00, infolinia 801 806 666
www.saunierduval.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Autor: Stefan Żuchnowski

Artykuł sponsorowany


 

pi