Drukuj
Nadrzędna kategoria: Aktualności

citytreeJak podaje Gazeta Krakowska, Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie przedstawił na konferencji prasowej rozwiązania na walkę ze smogiem. Jednym z nich jest The CityTree –  panel z mchu pochłaniający zanieczyszczenia.
Panel The CityTree, ma się pojawić w Krakowie już tej wiosny. Na ścianach instalacji rośnie kolonia mchów, które oczyszczają powietrze. Jeden panel ma grubość 2,2 m, wysokość 4 m i szerokość 3 m. Koszt zakupu jednego panelu to 25 tys. euro, a roczny koszt utrzymania to około 2,5 tys. euro. 

 

Konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog została uznana za najlepsze rozwiązanie w ramach akcji Smogathon. Jeden panel pochłaniani tyle smogu co 275 drzew, zajmując 99% mniej miejsca. Instalacja ma spełniać również funkcję estetyczną

– Taka instalacja powinna stanąć w miejscu, w którym niemożliwe jest sadzenie zieleni. Pierwszy panel pojawi się w mieście na wiosnę tego roku. Najbardziej prawdopodobne miejsce postawienia instalacji to okolice Centrum Kongresowego ICE Kraków, kina Kijów lub ronda Mogilskiego – zapowiada Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM. – Instalacja jest "nafaszerowana" elektroniką i sama podpowiada, co trzeba zrobić, aby kolonia mchów miała optymalne warunki wzrostu i jak najlepiej spełniała funkcję nawilżacza i filtra powietrza – dodaje.

Innym pomysłem na walkę ze smogiem jest sadzenie roślin pyłolubnych w Aleji Trzech Wieszczów na odcinku od ul. Piłsudskiego do wysokości Placu Inwalidów, aleji Focha, ul. Reymonta i Bobrzyńskiego, ronda przy dworcu autobusowym RDA oraz ul. Lubomirskiego i Monte Cassino.

Radny Łukasz Wantuch chce do walki o czyste powietrze zaangażować mieszkańców przez zastosowanie metody crowdfundingu – finansowania społecznościowego, w ramch której krakowianie zbieraliby pieniądze na portalu społecznościowym na pyłochwytne rośliny dla krakowskich szkół, przedszkoli i żłobków. Zebrane pieniądze stanowiłyby 1/3 kosztów, pozostałe 3/4 pokryłoby miasto.

– Do 5 tys. zł zebranych przez krakowian miasto dodałoby trzy razy tyle – wyjaśnia Łukasz Wantuch. –Taka inicjatywa miałaby dwie zalety – mieszkańcy mogliby czynnie włączyć się w walkę ze smogiem, a wspólne działanie wzmocniłoby funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego –dodaje.

W planach są także nowe łąki kwietne przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego, Wielickiej. Dodatkowo, ZZM chce zwiększyć w Krakowie powierzchnie terenów zielonych i zaplanował sadzenie 2,5 tys. drzew, około 300 tys. krzewów, 2 tys. pnączy i 6 ha łąk kwietnych.