poniedziałek, luty 18, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Od redakcji 7/2017

Szanowni Państwo

W ostatnich latach kluczowym słowem w szeroko rozumianej branży budowlanej jest „energochłonność". Zarówno w odniesieniu do obecnie realizowanych projektów, jak i ich kierunków oraz perspektyw na przyszłość. Intencje prawodawców wyznaczających nowe, wyższe standardy w tym zakresie, a także zabiegi przedstawicieli przemysłu służące kreowaniu oczekiwanych potrzeb użytkowników, często wykraczające poza wskazane normy, spotykają się z coraz lepszym zrozumieniem. Trudno nie zauważyć, że dla przeciętnego odbiorcy „energochłonność" staje się istotnym argumentem przy wyborze rozwiązań technicznych. Korzyści z tego tytułu nie są już abstrakcyjną ideą przyświecającą tylko obrońcom środowiska, ale mają realne i wyraźne przełożenie na koszty eksploatacji nieruchomości, jej wartość rynkową i oczywiście jakość powietrza. I właśnie jakością powietrza coraz częściej zainteresowani są także właściciele, użytkownicy czy mieszkańcy budynków.
Nic dziwnego zatem, że tak wiele się dzieje wokół wspomnianej energochłonności, a w szczególności: w zakresie możliwości oszczędzania energii, jej odzyskiwania, pozyskiwania czy przetwarzania i oczywiście zarządzania instalacjami HVAC. Obszarami, w których prowadzone są obecnie bardzo intensywne prace badawcze, jest optymalne wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł, a także magazynowanie i zagospodarowywanie energii, zarówno tej odnawialnej, jak i odpadowej. Piszemy o tym w numerze, w artykule „Rozwój technologii magazynowania ciepła – trendy", prezentując najnowsze światowe osiągnięcia. W kontekście racjonalnego zagospodarowania energii odnawialnej lub odpadowej polecam także artykuł „Urządzenia strumienicowe – kierunki rozwoju technologii".


I kolejny popularny temat związany z energochłonnością, komfortem użytkowym i ochroną środowiska – modernizacja: budynków, kotłowni, instalacji. Warto przeanalizować na konkretach, na ile się to użytkownikom opłaca. W numerze znajdą Państwo analizę korzyści wynikających z najprostszej wersji modernizacji kotłowni węglowej w domu jednorodzinnym, która zostaje wyposażona dodatkowo w pompę ciepła do c.w.u.
Zapraszam do lektury

Joanna Jankowska,
redaktor naczelna „Polskiego Instalatora"

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem