czwartek, lipiec 18, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 06/2019

Okladka PI 06 2019 internet

Standardy jutra w technice grzewczej – konferencja PORT PC na targach Instalacje 2018

Na targach Instalacje w dniu 24 kwietnia 2018 r przewidziana jest Konferencja PORT PC pod tytułem ”Standardy jutra w technice grzewczej”, prowadzona przez czołowych specjalistów branży pomp ciepła i równoważenia hydraulicznego. W ramach konferencji ukażą się nowe wytyczne branżowe PORTPC cz. 7 i cz. 8 skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących. Planowane jest wydanie tzw. wersji „zielonej” (próbnej) wytycznych w zakresie instalacji i doboru pomp ciepła oraz oddzielnie w kwestii równoważenia hydraulicznego. W IV kwartale 2018 r. planowane jest wydanie końcowych wersji obydwu wytycznych. Takie rozwiązanie stosowane jest w wielu krajach. Da ono szansę branży na przedyskutowanie najważniejszych zagadnień dot. nowych wytycznych i wziąć aktywny udział w opracowaniu końcowych wersji wytycznych.

Dzięki wieloletniej współpracy PORT PC z Niemieckim Stowarzyszeniem Inżynierów VDI (Verein Deutscher Ingenieure) wydane zostało już w Polsce pięć wytycznych VDI (po dostosowaniu ich do warunków polskich). Wytyczne VDI uznawane są obecnie przez większość specjalistów za najlepsze standardy techniczne w Europie. W Niemczech, ale też w wielu innych krajach Europy są traktowane jako aktualny stan techniki.

Wytyczne PORTPC cz. 7: Projektowanie i dobór pomp ciepła wraz z instalacją opierają się o nowe wytyczne VDI 4645 wydane w marcu 2018 roku. Technologia pomp ciepła ma jeden z największych potencjałów w zakresie redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w sektorze budowlanym. Aby osiągnąć wysoką efektywność energetyczną, ogromne znaczenie ma prawidłowy dobór i projektowanie, a także poprawne instalacja i optymalne działanie całej instalacji.

Wytyczne PORTPC cz. 7 mają pomóc w doborze i projektowaniu systemów grzewczych z pompami ciepła w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Zapewniają pomoc we wszystkich niezbędnych krokach od wstępnej analizy, tworzenia koncepcji, aż do szczegółowego projektowania. Wytyczne obejmują prawie wszystkie rynkowe rozwiązania pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Wytyczne te można traktować jako przewodnik projektowy i instalacyjny. Wytyczne uwzględniają także znaczące zależności z innymi elementami instalacji, takimi jak dodatkowe urządzenia grzewcze, magazynowanie, instalacje grzewcze i chłodzące. Dodatek do wytycznych zawiera listy kontrolne, typowe schematy i przykłady wspierające procedurę projektowania i doboru.

W ramach dalszych prac PORTPC planuje wydanie kolejnych wytycznych, tym razem skierowane do firm – członków wspierających PORT PC w oparciu o niemieckie wytyczne VDI 4645, zeszyt 1 zawierające koncepcję systemu szkoleń do szkolenia specjalistów zaangażowanych w projektowanie, instalację i obsługę takich obiektów. Celem szkoleń będzie uniknięcie awarii, usterek lub uszkodzeń, a także optymalizacja systemów pomp ciepła. PORTPC planuje w 2018/2019 rozszerzyć aktualny system certyfikacji instalatorów pomp ciepła o poziom podstawowej certyfikacji PORTPC. Byłaby to podstawa do uzyskania dalszej certyfikacji w ramach działającego już systemu certyfikacji Europejskiego Instalatora Pomp Ciepła (Eucert), dostępnego już w Polsce od prawie 4 lat.

Wytyczne równoważenia hydraulicznego (wytyczne PORTPC cz. 8 dotyczą układów hydraulicznych centralnego ogrzewania (lub chłodzenia) i powstały w oparciu o wytyczne VDI 2073 cz. I.

Kwestia równoważenia hydraulicznego ma podstawowe znaczenie w zakresie efektywności instalacji grzewczych oraz zapewnienia komfortu cieplnego. Co jest istotne pozwala na skuteczne działania antysmogowe zmniejszające z jednej strony koszty eksploatacji, z drugiej obniżające emisję zanieczyszczeń szczególnie w zakresie tzw. „niskiej emisji zanieczyszczeń”. Niewyrównoważona instalacja może zwiększyć koszt eksploatacji urządzeń grzewczych (oraz emisję zanieczyszczeń) nawet o 5-15%. PORTPC szacuje, że w Polsce ponad 90% instalacji grzewczych w budynkach jednorodzinnych nie jest wyrównoważonych hydraulicznie. Jest to ważne w instalacjach z takimi urządzeniami grzewczymi jak kotły gazowe oraz na paliwo stałe, ale szczególnie jest to istotne w instalacjach z pompami ciepła, gdzie dodatkowy koszt ogrzewania może przekroczyć poziom 20%. Nowe wytyczne PORTPC idealnie uzupełniają się z wydanymi już ponad 2 lata temu wytycznymi dotyczącymi jakości wody grzewczej (cz. 4 i 5, na bazie wytycznych VDI 2035 cz. 1 i cz. 2).

PORTPC planuje wprowadzenie systemu certyfikacji dla instalatorów w zakresie instalacji i doboru pomp ciepła oraz oddzielnie w kwestii równoważenia hydraulicznego przy współpracy z firmami będącymi członkami wspierającymi PORT PC. Więcej szczegółów zostanie przedstawionych na konferencji podczas Targów Instalacje 2018 w Poznaniu.

Koszt udziału w konferencji to 100 zł na osobę. W cenie konferencji zawarte są wytyczne cz. 7 i 8, oraz dodatkowo zapewniamy lunch i przerwy kawowe. Poniżej znajdą państwo harmonogram konferencji PORTPC Standardy jutra w technice grzewczej – na targach Instalacje 2018 w dniu 24 kwietnia 2018 roku.

Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 20 kwietnia 2018 roku.

Harmonogram konferencji PORTPC Standardy jutra w technice grzewczej – na targach Instalacje 2018 w dniu 24 kwietnia 2018 roku w Poznaniu:

20180316harmonogram

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem