poniedziałek, luty 18, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Ponad 40% Polaków narzeka na zbyt wysokie koszty ogrzewania

Ankieta przeprowadzona na zlecenie reichelt elektronik ujawnia dużą potrzebę inwestycji w termoizolację

Nikt z nas nie chce na darmo wydawać pieniędzy szczególnie, jeśli chodzi o prąd i gaz. Ile za ogrzewanie płacą Polacy? Jakie są przyczyny zbyt wysokich rachunków i co robimy, aby je obniżyć? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w ankiecie przeprowadzonej przez OnePoll na zlecenie reichelt elektronik.

Nieodpowiednia termoizolacja i przestarzałe instalacje znacznie zwiększają koszty ogrzewania

Ponad jedna trzecia ankietowanych (42%) narzeka na zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie, jednak nie robi nic w celu ich obniżenia. Główną przyczyną wysokich opłat jest niewystarczająca termoizolacja budynku, tzw. mostki cieplne – wskazało ją ponad 57% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się brak możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (42%). Kolejnymi powodami są: przestarzałe grzejniki (13%) oraz własna nieostrożność, gdy np. zapominamy wyłączyć ogrzewanie lub zostawiamy je włączone w trakcie pobytu poza domem (16%).

reichelt infografika koszty ogrzewania PL

 

Duży potencjał w zakresie termoizolacji

Jedna trzecia ankietowanych już zajęła się problemem i podjęła (33%) odpowiednie kroki, w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie lub rozważa (41%) podjęcie takich działań. Zakres prac sięga od poprawy termoizolacji (51%), poprzez renowację okien i drzwi (42%), kończąc na wymianie systemu ogrzewania (35%).

Jan Pokusa, Produkt manager działu zasilaczy, testów i pomiarów w firmie reichelt elektronik twierdzi, że: „Właściciele budynków mają możliwość sprawdzenia termoizolacji budynków. W tym celu używa się kamer termowizyjnych, które w dokładny sposób pokazują, z których miejsc, w szczególności, tracone jest ciepło. Do utraty ciepła dochodzi nie tylko w starych budynkach, posiadających pęknięcia, lecz również w nowych, jeżeli termoizolacja przy roletach lub drzwiach jest niewystarczająca.“

Niektóre sposoby na zmniejszenie kosztów są wciąż nieznane

Istnieje możliwość instalacji inteligentnego systemu ogrzewania. Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej niedawno przez reichelt elektronik, około 31% Polaków deklaruje, że instalacja inteligentnego systemu ogrzewania pozwoliła im na obniżenie opłat.

Taki system możemy zainstalować również w wynajmowanych mieszkaniach, jednak Polacy o tym nie wiedzą. Około 30% ankietowanych, którzy nie podjęli jeszcze żadnych działań w celu obniżenia rachunków twierdzi, że umowa najmu nie pozwala na instalację takich systemów.

Ponadto możemy wymienić stare termostaty na nowe – inteligentne. Około 22% ankietowanych nie wie, jakie są możliwości obniżenia kosztów, a 11% uważa, że podjęcia jakichkolwiek środków w tym celu wymaga zbyt dużo wysiłku.

Źródło: reichelt elektronik

 

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem